DOĞUM KONTROL HAPI HAKKINDA BİLGİ VE UYARILAR

*Merkezimizde iki kadınlık hormonu içeren doğum kontrol hapları ücretsiz olarak verilmektedir.

* Doğum kontrol hapları gebelikten korunmada çok etkili bir yöntemdir.1 kutusu bir aylık bir koruma sağlar.Gebe kalınmak istendiğinde hap bırakılırsa hemen hamile kalınabilir.Doğurganlık hemen döner.

* Doğum kontrol haplarını doğurganlık çağındaki çoğu kadın kullanabilir.40 yaşından genç kadınlar(doktor uygun görürse 40 yaşından büyüklerde),yeni evli veya hiç doğurmamış olan kadınlarda gebelikten korunmak için hapları kullanabililer.Hap kullanmaya başlamadan önce sağlık kuruluşlarından danışmanlık alınması gereklidir

* Doğum kontrol hapları kullanmaya başlama kuralları:

        Kullanmaya başlarken 1. hapı adetinizin ilk 5 günü   içerisindeyseniz hapın arkasında yazan aynı günden itibaren başlayın.Her gün aynı saatte tercihen akşam yemeğinden sonra veya gece yatarken bir tane yutun.21 gün süre ile her gün bir tane yutun.Kutu bittikten sonra 1 hafta (7 gün)ara verin.İkinci kutuya 8. gün başlayın.Bu 7 günlük dönemde adet görüp görmemeniz önemli değildir 2. kutuya 7 günlük süre sonunda 8. gün başlayın.

         Hapları hergün aynı saatte yutmayı ve her gün yutmayı unutmayın.Eğer aynı kutudan 1 kez hapı yutmayı unutursanız hatırladığınız an unuttuğunuz günün hapını yutun aynı günün hapını da yine herzamanki saatte yutun.Gebelikten korunma devam eder.Ancak üst üste 2 ve daha fazla gün unutulursa veya aynı kutuda 2 ve daha fazla hap yutma unutulursa sağlık kuruluşuna başvurunuz.

* Doğum kontrol haplarının ensık görülen yan etkisi bulantı-kusmadır.Bu yüzden gece yatmadan önce alınması önerilir.

*ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISI,MİGREN NÖBETLERİ,BULANIK GÖRME VE GÖRME BOZUKLUĞU,ŞİDDETLİ BACAK AĞRISI,GÖĞÜS AĞRISI VE SOLUNUM GÜÇLÜĞÜ,ANİ SARILIK olursa hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz..

* Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz,cinsel yaşamı etkilemez

* Doğum kontrol hapları adet ağrılarını azaltır.Adeti düzenler.Rahim,yumurtalık ve tüp iltihaplarından korur.Dış gebeliği önler.Yumurtalık ve rahim kanserinden korur.