4 NOLU ADEM GİRGİN ASM

RAHİM İÇİ ARAÇ (SPİRAL) HAKKINDA BİLGİ VE UYARILAR

*Aile sağlığı merkezimizde bakırlı rahim içi araç ücretsiz uygulanmaktadır.

*Bakırlı Rahim İçi Araçlar gebelikten korunmada çok etkili bir yöntemdir.Uzun ömürlüdür,on yıl kullanılabilir.Gebe kalınmak istendiğinde çıkarıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir.Doğurganlık hemen geri döner.

* Bakırlı Rahim İçi Araçlar tüm doğurganlık çağındaki kadınlara takılabilir.Öncesinde doktor muayenesi ve onayı gerekir.

* Bakırlı Rahim İçi Araçlar başvuran adet döneminde iken uygulanır.

* Bakırlı Rahim İçi Araç bir kez takıldıktan sonra hemen gebelikten korumaya başlar ek bir bekleme süresi yoktur.

* Bakırlı Rahim İçi Araç takıldıktan sonra ilk birkaç günde kramplarınız,kasık ağrılarınız,ilk birkaç hafta vajinal akıntınız ve lekelenmeniz olabilir.İlk birkaç ay adet kanama miktarında artış ve süresinde uzama görülebilir.Uygulama sonrasında ağrılar için bizim önerimiz dışındaki ilaçları özellikle aspirini kullanmayınız.

* Bakırlı Rahim İçi Araç takıldıktan sonra kontrol muayenesi için bir sonraki adetiniz bittikten 5-10 gün sonra (1 ay sonra)geliniz.Daha sonra senede bir kez kontrol muayenesi yapılması gereklidir.

* Bakırlı Rahim İçi Araç takıldıktan sonra ÇOK ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI, AŞIRI KANAMA(önceki kullandığınız ped sayısının veya kanama miktarının 2 katından fazla), UZUN SÜRELİ KANAMA(Önceki adet gün sayınızın 2 katından uzun süreli kanama), YÜKSEK ATEŞ olursa hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz.

* Bakırlı Rahim İçi Araç takıldıktan sonra gebelik istenmiyorsa ve herhangi bir şikayet yoksa 10 yıl süre ile kullanılabilir.Süresi dolan Rahim içi araç çıkartıldığında yenisi hemen takılabilir.Bekleme yada dinlenme süresi diye bir şey yoktur.

AnasayfaKadromuzHizmetlerÇalışma SaatleriASMden Hizmet AlmaRahimiçi AraçlarDoğum Kontrol Haplarıİletişim
Adem Girgin ASM: Kurtuluş M. 3815 Sok. Kız Kuran Kursu Arkası 382 2172283///Aksaray Merkez Toplum Sağlığı Merk: Abdülkadir Baba Sağlıklı Yaşam Merk. 382 2121795///Aksaray Halk Sağlığı Müd: Çerdiğin M. Hashas Cd. No:7 382 2220110-11-12
Ziyaret Sayısı 98510
Design by Svetainių kūrimas